ПРО ТЕАТР

«ХОРЕЯ»

Театр «ХОРЕЯ»


– це енергійна і незліченна група осіб, яка постійно розвивається. До її складу входять люди з різною освітою та з різним рівнем досвіду роботи; є тут як практики театру (актори, перформери, режисери, музиканти, драматурги, танцюристи, хореографи), так і особи, які тяжіють до теорії (педагоги, теоретики та історики театру). З 2007 року «ХОРЕЯ» функціонує у Лодзі на фабриках лодзьких підприємців XIX століття – Шейблера і Громана, що знаходяться на вулиці Тименецького, 3 у Княжому Млині, де разом із Лодзькою міською радою та Фондом «Лодзь арт-центр» створено Фабрику мистецтв – приватно-державну установу культури. «ХОРЕЯ» реалізує на Фабриці мистецтв багато видів проєктів – художні, освітні, соціальні, дослідницькі та документальні.

Генезис театру пов’язаний із двома формаціями – із «Античним оркестром» (2001) під керівництвом Томаша Родовіча і Мацєя Рихлого, а також «Танці лабіринту» (2002) – мистецькою групою під егідою Дороти Поровської та Ельжбети Роєк. Спочатку митці були пов’язані з Осередком театральних практик «Ґардженіце», але на певному етапі їх спільного шляху вони зробили свій вибір на користь «художньої сецесії» та самостійної творчої діяльності. Ці дві ґарженіцькі підгрупи, спільно шукаючи джерела театру і античної культури, породили в 2004 році «ХОРЕЮ» – недержавний театр, який назвали недержавною некомерційною організацією. Результати своїх початкових художніх пошуків учасники колективу «ХОРЕЇ» почали поступово зіставляти із сучасними формами театру і танцю, створюючи інноваційні та динамічні вистави, в яких почали зустрічатися традиції та сучасність.

Команда розробила власну техніку репетицій, яка полягає у роботі з тілом, голосом, ритмом, роботі з партнером та роботі в команді. Важливим у методі «ХОРЕЇ» є колективність, здатність експериментально, спільно працювати, і в той же час забезпечувати, щоб колективне тіло не виключало індивідуальності кожного з його членів. Метою методу є дослідження матерії руху, звуку та слова (об’єднаних у єдине ціле). Творці «ХОРЕЇ» вже не займаються реконструкцією античної формули. Вони заявляють про художній підхід до теми Античності, і на його основі створюють оригінальний метод роботи, що поєднує, згідно з ідеєю античної триєдності, форми сучасного театру: інноваційні техніки руху і танцю, перформанс, сучасну музику і сучасний літературний матеріал. Однак театр не забуває про натхнення традицією: він сягає музики Балкан, Сходу, літератури і стародавніх мов.

З моменту прем’єри спектаклю «Oratorium Dance Project» (2011) колектив сильно зосереджується також на роботі у незадіяних просторах Лодзі. Він реалізує проєкти, спрямовані на виявлення людських талантів і креативних потенціалів у прихованих/нерозкритих районах міста, що міцно ставить діяльність «ХОРЕЇ» у соціальний контекст.

«ХОРЕЯ»


співпрацює з багатьма колективами і митцями з Польщі та світу. Театр ставив вистави, зокрема, з британською групою «Earthfall», американським хореографом Робертом М. Гайденом, майстром танцю буто Каном Кацурою з Японії, американською хореографинею Розаною Гамсон, ізраїльською режисеркою Руті Остерман, норвезькою акторкою Джуні Дар, групою «neTTheatre» з Любліна, Театром «Kana» зі Щецина, Театром «Brama» з міста Голенюв, вроцлавським музичним колективом «Kormorany», Театром танцю «KIJO», Театром Фігур з Кракова, Театральною академією у Варшаві, режисерами: Вальдемаром Разьняком та Конрадом Двораковським. Він постійно працює з багатьма досвідченими і визнаними митцями, а також з аматорами, студентами, волонтерами, людьми, сповненими цікавості до світу – шукачами і активними особами. Під егідою театру діє Хор театру «ХОРЕЯ» і молодіжна театральна група Януша Адама Бєджицького, яка розпочала свою роботу з групою від постановки спектаклю «Brzydal» («Потвора») у 2013 році, а разом із групою сліпих та слабозорих людей створить вистави: «Vidomi» («Зрячі») (2014), «Ciemność. To co jest ukryte» («Темрява. Те, що приховано») (2017), «Rój. Sekretne życie społeczne» («Рій. Секретне соціальне життя») (2018).

Театр регулярно проводить низку театральних і музичних майстер-класів у Польщі та у всьому світі. З 2010 року організовує Міжнародний театральний фестиваль «Ретроперспективи» (у 2015 та 2017 рр. також було проведено дві національні едиції Фестивалю «Перспективи»). У 2015 році театр випустив альбом «Lulabajki» з музикою для дітей і дорослих, а в 2016 році у співпраці з Державною вищою школою кіно, телебачення і театру ім. Леона Шиллера у Лодзі та Інститутом музики і танцю у Варшаві підготував підручник «Фізична підготовка актора. Від індивідуальних дій до команди».